רישוי מלגזה

 

רישוי למלגזות

 
חברת חזני יוסף מנפיקה רישוי למלגזות (לא רשיון נהיגה) עפ"י דרישות החוק.בנוסף, ריכזנו עבור אילו הרוצים ללמוד נהיגה את המאמר הבא, אך אין אנו עוסקים בכך בשום צורה (ועל כן, נא לא לפנות אלינו בנושא -תודה).
 

רשיון מלגזה - התנאים לקבלה

 
מלגזה היא כלי רכב כבד מעל 4 טון, המצריך רישיון מלגזה מיוחד לשם תפעולו השוטף. לא כל נהג בעל רשיון נהיגה יכול לנהוג במלגזה; לשם כך דרוש נהג בן 18 לפחות, בעל רישיון נהיגה דרגה 1 טרקטור, או דרגה 02 על רכב פרטי לפחות. כמו כן, בהתאם לתקנה 39א(ח) של משרד הרישוי, על כל נהג מלגזות לעבור השתלמות מפעילי מלגזות במשך כ- 27 שעות (19 שעות עיוניות וכן 8 שעות הדרכה מעשית, כולל הצלחה במבחנים הרלוונטיים). כמו כן - מי שעבר קורס מלגזות עד ליום 17 בפברואר 2006, חייב לעבור קורס השתלמות נוסף במשך יום על מנת לקבל רשיון מלגזה.

מחודש ספטמבר 2006, משרד התחבורה מחייב כל מפעיל מלגזה בלימודים בבית ספר לנהיגת מלגזות (בתי ספר שאושרו על ידי משרד הרישוי, כמובן). כמו כן, ההיתר (רשיון המלגזה) חייב להירשם ברישיון הנהיגה של המפעיל. כיוון שאנשים המפעילים מלגזות הם, בדרך כלל, בעלי רישיון נהיגה כזה או אחר, התנאים לקבלת רשיון מלגזה אינם מחמירים במיוחד.

יש לציין שחברת חזני יוסף אינה מנפיקה רישיונות למלגזה, והמידע נועד כשירות בלבד למבקשים לעבור הכשרה זו.
 

סוגי רישיון מלגזה

 
החל מחודש אוגוסט 2008 לא ניתן לקבל פטור מהשתתפות בקורס לקבלת רישיון מלגזה. ישנם בתי ספר המקיימים שני ימי לימודים עיוניים ומעשיים עד לקבלת הרישיון. אנשים הזקוקים לרישיון מלגזה מגיעים ממגוון תחומים: חקלאות, תעשייה כבדה וקלה, מחסנאות לסוגיה, תעשיית הרכב ועוד. כמו כן - מעצם הגדרתם, בעלי רשיון מלגזה מוסמכים ומאושרים להפעיל גם מעמיסים טלסקופיים למיניהם. מי שיש לו רישיון נהיגה B/02 או טרקטור, יכול להפעיל מלגזה עד 20 טון; מי שבבעלותו רשיון נהיגה C1/03 ומעלה - יכול להפעיל מלגזות ללא הגבלת עומס הרמה.
 
למי שזקוק למעט מוטיבציה כדאי לצפות בנהג המלגזה הבא:
 
 
ניתן להוציא רשיון מלגזה בשתי דרכים עיקריות:
 
קורס מלגזות בן-יומיים - מיועד לנהגי מלגזה חדשים בעלי רישיון נהיגה מכל סוג. הקורס נמשך יומיים, ובמהלכו לומדים שיעורים עיוניים ומעשיים בהפעלת מלגזה ו/או מעמיס טלסקופי.
קורס רענון לבעלי רשיון מלגזה קיים - החוק דורש קורסי רענון נהיגה במלגזה פעם בשנה. הקורסים יכולים להינתן באתרי הלקוח בכל הארץ (מפעלים, מחסנים ועוד).
תכניו של קורס לקבלת רשיון מלגזה דומים בכל אשר נפנה: חוקי הנהיגה במלגזה, יסודות פיזיקליים, עומסי משקל ותפעול נכון; כיצד לעבוד בצורה בטיחותית ונכונה, תחזוקת המלגזה, תרגול מעשי וכן מבחן סופי (בדרך כלל - מבחן שליטה במלגזה). רבים חושבים שדי ברישיון טרקטור על מנת להפעיל מלגזה או מעמיס טלסקופי, אך אין הדבר נכון. לשם כך דרוש רישיון מלגזה ו/או מעמיס טלסקופי בנוסף, ולא משנה היכן נוהגים בהם (אפילו אם אך ורק בתוך מחסן). לרישיון מלגזה אין תוקף והוא אינו מסתיים, אך לעומת זאת - כל מפעיל מלגזה חייב ברענון חד-שנתי (כמפורט למעלה). כמו כן, יש לזכור שאת הלימודים לקבלת רשיון מלגזה ניתן לבצע באתר הלקוח (מפעל, מחסן ועוד) - אך את מבחן הנהיגה חובה לקיים במגרש נהיגה מיוחד, המאושר לפעילות מטעם משרד הרישוי.