מעמיס טלסקופי

 

?מהו מעמיס טלסקופי

 
מעמיס טלסקופי הוא סוג של מלגזה ייחודית, בעלת זרוע העמסה, הרמה והנפה עבור מטענים מסוגים שונים. מעמיס טלסקופי (Telescopic Handler, Telehandler) נראה ומתפקד כמו מלגזה רגילה, אבל בעצם הוא משמש יותר על תקן של מנוף מאשר מלגזה. בקצה זרוע ההרמה אפשר להתקין אלמנטים שונים, בהתאם לצורכי המפעיל: סל הרמה (סל אדם), שיני מלגזות, משטחים שונים ועוד. למידע נוסף אודות המלגזות של חזני יוסף לחצו כאן.

מעמיס טלסקופי נכלל תחת ההגדרה של מלגזות (מכונה ניידת, לפי תקנות משרד התחבורה), כאשר על הנהג להיות בעל רישיון נהיגה מדרגה 1 לפחות. כל הנוהג ברכב זה חייב לעבור הכשרה מקצועית מתאימה, הן בהפעלת הכלי והן בהרמת משאות ובהובלתם.
 
 
לפרטים נוספים התקשרו אלינו עוד היום
03-9224171
 
 

סוגי מעמיסים טלסקופיים

 
מעמיסים טלסקופיים מגיעים בכמה סוגים, בהתאם לשימושים השונים.

הסוגים העיקריים הם:
  • מעמיס טלסקופי חקלאי - מיועד במיוחד לשימוש בחקלאות, וכולל מערכות קירור מיוחדות ומערכת אוורור מתהפך ההודפת קש ולכלוך אחר מהכלי. מעמיס מסוג זה מיועד לעבודות קטיף ולעבודות נוספות לפי דרישה.
  • מעמיס טלסקופי תעשייתי - משמש להרמה, להעמסה ולהנפה של מטענים ושל סחורות מסוגים שונים. כמה ממעמיסים אלה משמשים גם בענף הבנייה, בו דרוש כוח הרמה של אלפי קילוגרם ויכולת הנפה למרחקים של יותר מ-10 מטרים.
 
 
 
מעמיס טלסקופי - יתרונות וחסרונות
 
יתרונו הגדול ביותר הוא גם מגבלתו הגדולה ביותר: כאשר זרוע ההרמה מושטת קדימה או מניפה משא כלשהו, היא פועלת כמנוף ויוצרת חוסר-יציבות בכלי הרכב (למרות משקולות המצויות בחלקו האחורי). הדבר גורם לכך שככל שרדיוס העבודה גדל (הרדיוס הוא המרחק בין הגלגלים הקדמיים למרכז המטען בקצה הזרוע) - כך קטנה יכולת ההרמה.

לדוגמה - מעמיס טלסקופי בעל יכולת הרמה של 2,200 קילוגרם וזרוע הרמה נשלפת, יכול להרים רק עד 180 קילוגרם כאשר הזרוע מושטת קדימה במלואה ובזווית נמוכה מאוד. מעמיס טלסקופי דומה יוכל אולי לתמוך ב-4,500 קילוגרם, כאשר זרוע ההרמה שלו נוטה למעלה בזווית של 70 מעלות. לכל מפעיל יש טבלת עומסים המסייעת לו לקבוע אילו משימות ניתנות לביצוע, בהינתן משקל המשא, זווית זרוע ההרמה והגובה הדרוש.

במעמיסים טלסקופיים מודרניים יש גם מחשב וחיישנים המבקרים את פעילותם באופן רצוף. המחשב יזהיר את המפעיל או ינתק את פעילותו של המעמיס באופן זמני, אם הפעולה חורגת מגבולות ההרמה של הכלי. במעמיסים אחרים יש אלמנטים ותוספים המתחברים לזרוע ההרמה, ומעלים את גבולות ההרמה גם כאשר המעמיס נייח.
 
מעמיס טלסקופי
 
 
מלגזות בפעולה
 
ראשיתם של מעמיסים טלסקופיים החלה באנגליה, מתוך צרכים תעשייתיים שהובילו להסבתם ממלגזות קיימות. למעמיסים הטלסקופיים הראשונים הייתה זרוע הרמה הממוקמת בחזית הרכב, כאשר תא המפעיל היה מאחור. למרות זאת, העיצוב שהחזיק מעמד עד היום היה זה הנוקשה יותר, של שלדת מעמיס הכוללת זרוע הרמה אחורית ותא מפעיל קדמי או צדדי.