מלגזות רגילות וחשמליות

 

מלגזות חשמליות, בנזין ודיזל

 
מלגזות הן אמצעי העברה, שינוע ותובלה חיוני בענפי המסחר והתעשייה, וקשה לדמיין תפעול של מפעלים ומחסנים בלעדיהן. מלגזות הן בעצם רכב תעשייתי, שבאמצעות זרועות פלדה אנכיות, הנמצאות בחלקו הקדמי, מרים ונושא מטען בעל משקל כבד. מלגזות מסוימות מסוגלות לשאת משקל של עד 5 טון. מלגזות אינן מיועדות לנשיאת משקל לטווח רחוק, אלא מרחקים קצרים, לפעמים בתוך כתליו של מחסן סחורות מסוים בלבד. בשל הטווחים הקצרים שהן נוסעות, מלגזות הן קטנות במימדיהן מטרקטור או אמצעי שינוע דומים. כך אפשר בנוחות לעבוד עמן במחסנים צפופים שבהם קשה לתמרן.


 

מנועי מלגזה שונים

 
מלגזות מופעלות באמצעות מנוע, כמו רכב רגיל. יש כמה סוגי מנועים המשמשים במלגזות, ביניהם מנועי דיזל, בנזין ומלגזות חשמליות. לכל אחד חסרונות ויתרונות משלו. מלגזות דיזל, למשל, הינן מצוינות לעבודה סביב השעון, והן חזקות מאוד. כמו כן, עמידותן בשטחים חיצוניים ובתנאי מזג אוויר משתנים היא טובה מאוד. מלגזות חשמליות הן המצאה חדשה יותר, ההולכת וכובשת את השוק, בזכות היותה ידידותית לסביבה כי לא נפלטים ממנה אדים, רעלנים ועשן. תכונה חשובה זו הופכת את המלגזות החשמליות לפתרון אידיאלי עבור ענף החקלאות, שבו יש צורך לשנע ירקות ופירות לאכילה מבלי לחשוף אותם לרעלים וחומרים מזהמים שונים באוויר. מלגזות חשמליות הן גם שקטות יותר בנסיעתן מכאלו עם מנוע בנזין או דיזל, ולכן עוזרות בהפחתת כמות הרעש במקום העבודה. מנגד, מלגזות דיזל ובנזין הן יותר חזקות ממלגזות חשמליות.
כמובן שבכל סוג מנוע תוכלו למצוא מגוון רחב של מלגזות, בהתאם לצרכים שלכם מבחינת גודל, יכולות תמרון, עומס משקל, עמידות וכו'.
 
 
מלגזה
 
מלגזת טויוטה - חזני מלגזות
 
 
 

מלגזות קומפקטיות

 
סוג פופולרי של מלגזות הוא מלגזות מפעיל אדם הולך. אלו מלגזות קטנות יותר מהרגיל, מאוד קומפקטיות ולכן גם קלות לתמרון ולתנועה במעברים צרים. מלגזה מסוג כזה מרימה פחות משקל, אך נוחה לנהיגה וזולה יחסית למלגזות אחרות. יש מלגזות אדם הולך עם תורן ובלי תורן, כאשר הסוג השני מביניהן אינו דורש רישיון נהיגה מיוחד.
 
 
 
 

כל מלגזה והרישיון שלה

 
עבור מלגזות מסוגים אחרים נדרש רישיון נהיגה מיוחד, כי הנהיגה שונה מנהיגה ברכב רגיל, ודורשת דגשים מיוחדים למען נהיגה בטוחה בעת נשיאת משקל כבד. נהג מלגזות חייב ברישיון לרכב פרטי או לטרקטור, להיות בן למעלה מ-18 שנה, ולעבור קורס מיוחד לנהיגה במלגזות.
 

כלל ראשון - שמרו על כללי הזהירות

 
תאונות עבודה עלולות להתרחש בסביבות עבודה כמו מחסנים ומפעלים, ובעיקר כשמדובר בציוד כבד, ולכן חשוב להקפיד על בטיחות בנהיגת מלגזות. כדי למנוע תאונות בהן מעורבות מלגזות, כדאי להקפיד על ההמלצות הבאות: העברת הדרכה לעובדים המפעילים מלגזות בנהיגה בטיחותית, ובמיוחד כשמדובר בהעברת חומרים מסוכנים, הקפדה על מעברים חופשיים ונקיים ממכשולים עבור תנועת מלגזות, ושימת דגש על מהירות נסיעה מותרת, בעיקר במקומות הומי אדם. חשוב לערוך קורסי רענון בנהיגת מלגזות באופן תקופתי. שמירה על כללים אלו תמנע תאונות עבודה ותשמור על בטיחותו של נהג המלגזה והעובדים סביבו.
 
לסיום, סרטון הממחיש את היתרונות והיעילות של המלגזות- צפייה מהנה