מלגזות ולוגיסטיקה

 

מלגזות וחשיבותן הלוגיסטית

 
סוף השנה האזרחית הוא הזמן שבו מרבית החברות והארגונים במשק עסוקים בתכנון המטרות, היעדים והתקציבים לשנת הפעילות הבאה שלהם. ובתקופות של משבר כלכלי במשק כולו או האטה בפעילות החברה לבדה, הנהלת החברה בוחנת את כדאיותן של ההוצאות בכל מחלקה במטרה להתייעל מבחינה כלכלית. מחלקת הלוגיסטיקה, היא לא אחת המחלקה שסופגת חלק נכבד מהקיצוצים, חלקם חיוניים, אך חלקם עלולים לפגוע אנושות בפעילות החברה ולהשיג את המטרה ההפוכה מהתייעלות כלכלית.

במאמר הבא תוכלו ללמוד על חשיבותן של המלגזות למחלקת הלוגיסטיקה בפרט ולחברה בכלל, ומדוע לא כדאי לצמצם בהיקף הרכישה, התחזוקה והתפעול של המלגזות בארגון.
 
מלגזות – סטנדרטים גבוהים של שינוע
 
בעידן המודרני, נדמה כי אין צורך להסביר את חשיבותו של כל אמצעי מכני המסייע לאדם לשנע מוצרים, סחורות וחומרי גלם. לכולם ברור כי ללא אמצעי שינוע, האדם יצטרך לסמוך אך ורק על כוח זרועו כדי לפרוק, לטעון ולשנע ציוד וסחורות ממקום למקום, וכי תהליך העבודה ימשך זמן רב יותר, וגם יהיה יקר יותר – בגלל תשלום שכר העבודה למספר רב יותר של עובדים.
 
כיצד מלגזת שדה בנויה?
 
בדומה למלגזות אחרות, גם מלגזת השדה היא מעין כלי רכב קטן וממונע שניתן להעמיס עליו מטען ולשנע אותו למרחקים קצרים. שלא כמו מכונית, למלגזה אין תא מטען אלא מעין זרועות פלדה שעליהן מעמיסים את המשא. על גבי זרוע זו מניחים משטח, ועליו מעמיסים ארגזים שונים זה על גבי זה ומניעים אותם בקלות ממקום למקום. זרועות המלגזה יכולות לנוע מעלה ומטה, אך לא לגובה רב במיוחד, כ- 3 מטר בממוצע.
 
 
מלגזה
 
מלגזות בפעולה
 
 
 
מלגזות
 
 
 
 
המצאת של המלגזה חוללה מהפכה של ממש בתחום הלוגיסטיקה, שכן היא הציבה סטנדרטים חדשים וגבוהים במיוחד של שינוע. לא עוד הסתמכות על כוח הזרוע או על עגלות שינוע ידניות, אלא כלי עבודה מכני, המסוגל לפרוק, לטעון ולשנע ממקום למקום ציוד במשקל של מאות אלפי קילוגרמים ויותר במהירות, ביעילות ובבטחה. המלגזות אפשרו למפעלים, למחסנים ולמרכזים לוגיסטיים באשר הם לעמוד בביקושים ההולכים וגוברים, לספק הזמנות ומוצרים תוך פרק זמן קצר, לצמצם בהוצאות השכר וכוח האדם ובאופן כללי לייעל את פעילותם הכלכלית.
 
מלגזות או לא להיות
 
לאור כל האמור לעיל ברורה חשיבותן של המלגזות בכל חברה, מפעל או מחסן. אך למרות זאת, מנהלים רבים סבורים כי צמצום מספר המלגזות בבעלותן, קיצוץ תקציבי בהוצאות התחזוקה של המלגזות הקיימות או ברכישת מלגזות חדשות נוספות, לא ישפיע באופן משמעותי על פעילותם. זאת, כמובן, טעות. כי כל פגיעה בפעילותן של המלגזות בחברה יכולה להשפיע אנושות על כלל הפעילות הארגונית, עד כדי מצב של פשיטת רגל.
  • צמצום הוצאות התחזוקה של המלגזות הקיימות משמעותו שמלגזות יתקלקלו לעיתים תכופות יותר, וכפועל יוצא חלקן אף יושבתו מעבודה לפרקי זמן גדולים יותר. כל השבתה שכזו עתידה ליצור עיכובים משמעותיים בקצב העבודה, באספקת ההזמנות ללקוחות ובתשלום המתקבל מהם.
  • צמצום תקציב הרכישה של מלגזות חדשות עלול גם הוא לפגוע אנושות ביכולת האספקה של החברה. גם אם המלגזות הקיימות לא יתקלקלו, הרי שלכל מלגזה יש בלאי טבעי, ובמוקדם או במאוחר, המלגזות הקיימות יהפכו למיושנות ולא יוכלו לעמוד בצורכי העבודה המשתנים ובביקושים ההולכים וגוברים. כפועל יוצא, החברה לא תוכל להתמודד עם מתחרותיה ולהתאים עצמה לשוק המתחדש, ובכך תאבד חלק מלקוחותיה הקיימים ובוודאי שלא תצליח לגייס לקוחות חדשים.
  • הפסקת רכישת מלגזות חדשות עלולה לגרום גם לפגיעה תדמיתית קשה בחברה. כידוע, תחום המלגזות מאופיין בהתקדמות טכנולוגית מתמדת, ובכל שנה נכנסות לשוק מלגזות משופרות, עם פונקציות חדשות המייעלות את תהליך העבודה. כל חברה שלא תשכיל לעמוד בקצב ההתחדשות הטכנולוגית, תמצא עצמה במהרה כסובלת ממוניטין מפוקפק של חברה מיושנת וארכאית, שלא מצליחה להתאים עצמה לקדמה המודרנית. פגיעה תדמיתית זו עלולה גם היא להיות מתורגמת למונחים כספיים, של הפסדים גבוהים במיוחד.
 
 
מלגזה משומשת
 
 
 
מלגזות טויוטה
 
 
 
 
מלגזות חזני
 
חזני יוסף בע"מ – העתיד שלכם נמצא כאן
 
לאור כל האמור לעיל, ברור לכל כי מלגזות הן לא המקום הנכון לצמצום תקציבי. אם גם אתם מעוניינים להבטיח את יעילות העבודה במפעלכם ולמנוע הפסדים כספיים כבדים – חזני יוסף בע"מ היא הכתובת עבורכם. אנו משווקים מלגזות טויוטה מניטו ומלגזות מתוצרת החברות המובילות, וכן מספקים שירותי השכרה מכירה של מלגזות יד שנייה, ושירותי תיקונים ואחזקה לכל סוגי המלגזות.
 
לפרטים נוספים – צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.