חידושים טכנולוגיים במלגזות חשמליות

 
מאז המצאתן של המלגזות, אנו עדים לשלל חידושים ופיתוחים בתחום, שנועדו לשפר את יעילות העבודה עימן. אחד הפיתוחים החשובים היה המצאתן של המלגזות החשמליות. המלגזות החשמליות הצליחו להתגבר על חסרונות מרכזיים שהיו למלגזות הדיזל המסורתיות, ולכן הן הפכו לכלי העבודה המרכזי במקומות עבודה רבים.
 

יתרונותיהן של מלגזות חשמליות

 
באופן עקרוני, המלגזות החשמליות הפכו את העבודה עימן ובסביבתן לנוחה ולנעימה יותר, זאת הודות לכמה תכונות בולטות הגלומות בהן:
  • המלגזות החשמליות נטענות באמצעות מצבר חשמלי. לכן, בניגוד למלגזות הדיזל, הן אינן פולטות אדי דלק רעילים בשעת עבודתן. עם מלגזות חשמליות נהגי המלגזות והעובדים בסביבתן לא נאלצים להתמודד עם קשיי נשימה הנובעים מהאוויר המזוהם, במיוחד כשמדובר בעבודה במחסנים סגורים, בהם אין תחלופה של אוויר. ובהיעדר זיהום אוויר, הסיכוי לפתח מחלות בדרכי הנשימה פוחת גם הוא בצורה משמעותית.
  • מכיוון שהמלגזות החשמליות פועלות על מצבר ולא על מנוע דיזל, פעולתן היא שקטה הרבה יותר בהשוואה למלגזות הדיזל. לעובדה זו יש חשיבות רבה במיוחד עבור עובדים במחסנים סגורים, שכן בחלל סגור רעש המלגזה מוכפל בשל התהודה. חשיפה מתמשכת לרעש בעוצמה גבוהה עלולה לפגוע בשמיעה. לכן, המלגזות החשמליות הופכות את סביבת העבודה לשקטה ולנעימה יותר.
  • המלגזות החשמליות נחשבות ככלי עבודה ידידותי לסביבה, במיוחד בהשוואה למלגזות הדיזל. מכיוון שהן אינן פולטות אדי דלק, הן לא מזהמות את האוויר ואינן פוגעות בשכבת האוזון של כדור הארץ. לפיכך, שימוש במלגזות חשמליות מועיל לסביבה כולה ולטווח הזמן הארוך.
 
 
מלגזות
 
 
 
מלגזה
 
 
 
מלגזות טויוטה
 
 
 
 

חידושים טכנולוגיים במלגזות חשמליות

 
  • לאור יתרונותיהן של המלגזות החשמליות ולאור העובדה שיותר ויותר אנשים בוחרים להשתמש דווקא בהן, אנו עדים לשיפורים טכנולוגיים מתמידים בתחום. להלן כמה מהבולטים שבהם:
  • שיפור מנגנון ההנעה – כיום מלגזות חשמליות פועלות על מנגנון הנעה מסוג AC, אשר תורם ליעילות האנרגטית שלהן, מאפשר ביצועים טובים יותר ומפחית את הוצאות האחזקה שלהן.
  • חידושים אלקטרוניים – במלגזות החשמליות המודרניות ניתן להתקין תוכנות אלקטרוניות, שיאפשרו לעקוב אחר ביצועי המלגזה בקלות וביעילות, כמו למשל: תיעוד של מהירויות הנסיעה של המלגזות, תיעוד של חבטות שספגו המלגזות, סנסורים אופטיים שיתריעו על קיומו של זיהום בשמן המנוע של המלגזה ועוד.
  • שיפורים ארגונומיים – במלגזות החשמליות של היום ניתן לראות שיפורים ארגונומיים שנועדו להקל על הנהיגה בהן ולמנוע פציעות ומחלות מקצוע, כמו למשל: מושבי נהג מסתובבים שייקלו על הנסיעה ברוורס, מושבים אורטופדיים לבלימת זעזועים ועוד.
  • מלגזות ייעודיות לעבודות ייחודיות – כיום אנו עדים לייצור מלגזות ייעודיות עבור פעילות מסוימת או ענף מסוים. כך למשל, יצרנית המלגזות מניטו מייצרת מלגזות לשלוש קטגוריות עיקריות: מלגזות מניטו לענף הבנייה, מלגזות מניטו לענף החקלאות ומלגזות מניטו לענפי התעשייה. בכל קטגוריה, המלגזות תוכננו ויוצרו כך שיתאימו לאופייה הייחודי של העבודה בענף.