מלגזות ובטיחות

 

בטיחות בעבודה עם מלגזות

 
בכל שנה נפגעים אנשים רבים מתאונות עבודה המערבות מלגזות. בארצות הברית לבדה, כמעט 100 עובדים נהרגו ו-20,000 עובדים נפצעו עקב תאונות הקשורות למלגזה (נכון ל-1998). מתוך התאונות הקשורות למלגזות, רבע מהן הינן תאונות הנגרמות מהתהפכות המלגזה בשעת נסיעה ו/או הפעלה. כמו כן, מלגזות גורמות גם לנזק ברכוש כגון השבתת מתזים (ספרינקלרים) וצנרות, פגיעה בקירות ועוד.מרבית תאונות המלגזה נגרמות כתוצאה משלוש סיבות עיקריות:
 • היעדר נוהלי עבודה בטיחותיים
 • היעדר אכיפת הנהלים הנ"ל
 • הכשרה מקצועית לקויה

יש להישמע להוראות החוק במדינת ישראל, כאשר העיקרית והראשונה בהן היא שגיל הנוהג לא יהיה מתחת ל-18, ושיהיה ברשותו רישיון להפעלת מלגזה. כמו כן, בעלי רישיון מלגזה מחויבים ברענונים תקופתיים על מנת לשמר על תקפות הרישיון.
 
 
מלגזות
 
 
 
מלגזה
 
 
 
 
מלגזות בפעולה
 
יש לציין שחברת חזני יוסף אינה מנפיקה רישיונות למלגזה, והמידע נועד כשירות בלבד למבקשים לעבור הכשרה זו.
 
הכשרה מקצועית בתחום המלגזות
 
בהתאם לנהוג בעולם בתחום זה, הכשרה מקצועית יעילה לנהגי מלגזות חייבת לכלול את ארבעת הרכיבים שלעיל:
 • היכרות עם הסכנות הטמונות בהפעלת מלגזות מכל הסוגים (ובעיקר מלגזות חשמליות ומלגזות דיזל).
 • היכרות עם הסכנות הטמונות בהפעלת סוגים ספציפיים של מלגזות.
 • היכרות עם הסכנות הקיימות במקום העבודה עצמו, כגון תאורה ותנאי השטח.
 • היכרות עם הסכנות הספציפיות במקום העבודה של נהג המלגזה – בליטות בשטח, רמפות, מעברים צרים, מסילות ועוד).

במדינת ישראל, יוצאי צבא רבים הם כבר בעלי רישיון להפעלת מלגזה. הדבר משמש יתרון רב בבואם להשתלב בשוק העבודה האזרחי, שכן הם בעלי יתרון כפול: גם מחזיקים ברישיון נהיגה במלגזה, וגם בעלי הניסיון והידע המקצועי בהפעלת מלגזה בשטח.
 
לצפייה בסרט על עבודות של מלגזות מניטו:
 
 
תחזוקה ובדיקות של מלגזות
 
אחד מכללי הבטיחות הבולטים ביותר בהפעלת מלגזה, הוא הדרישה לתחזק אותה ולשמור עליה ברמת תפקוד גבוהה.
 • ראשית יש לבצע בדיקות תקינות לכל מלגזה, בטרם החלה את פעילותה במקום המיועד לה. הדבר מיועד לוודא את יכולתה לעמוד במשימות השונות ובתקני הבטיחות הנדרשים.
 • כדאי ורצוי לעבוד עם רשימת מטלות לביצוע, גם מצד המעסיק וגם מצד מפעיל המלגזה. שתי הרשימות אומנם חופפות, כמעט, בתכנים שלהן, אך הבדיקה הכפולה תוודא את בטיחות הפעלתה של המלגזה.
 • יש להעביר סדנאות בטיחות רלוונטיות בנושא הפעלת מלגזות, גם לכלל העובדים. הדבר מיועד למנוע תאונות מלגזה הנגרמות עקב חוסר ידיעה באשר להתנהלות בסביבת עבודה הכוללת מלגזות.
 
 
מתקני הרמה
 
מלגזה מעמיסה
 
 
 
מלגזה חשמלית
 
מלגזת טויוטה
 
 
 
 
 • התאימו את נוהלי העבודה הכלליים למקום העבודה שלכם. אם יש צורך, השתמשו בשירותיו של יועץ בטיחות חיצוני, על מנת לוודא שאתם עומדים בדרישות החוק ובתקנים הרלוונטיים.המוסד הישראלי לבטיחות ולגיהות (OSH) הפיץ באתר האינטרנט שלו נהלים וכללים לעבודה עם מלגזות: http://www.osh.org.il/site/H_archive_zarkor_malgeza.asp. מידע רב באתר נסמך גם על חוקי הרשות האמריקאית לבטיחות ובריאות בעבודה (OSHA). לבעלי רישיון מלגזה או למעסיקים הזקוקים למפעילי מלגזה – אין הדבר מספיק, ויש לוודא עמידה בתקנים ובחוקים, כולל הכשרות מקצועיות.