היסטוריה של המלגזה הידנית

 
מלגזה משמשת להעמסת ותובלת מטען למרחקים קצרים. היא מתאפיינת בזרועות פלדה המוכנסות מתחת למטען והומצאה כבר בשנת 1917, אך בשנים האחרונות הפכה להיות חלק בלתי נפרד ממגוון רחב של תחומי תעשייה ומסחר. הנקודה המעניינת היא סקירת ההיסטוריה של מלגזה ידנית והאופן בו הוחלפה על ידי מכונה ניידת עם גלגלים המופעלת באמצעות תמסורת ושאר חלקי הנעה – בדיוק כמו מכונית.
 
 
מלגזה ידנית
 
 
 
מלגזות ידניות
 
 
 
 

מה היה השימוש המקורי במלזגה ידנית?

 
המעבר של מלגזה מהפעלה ידנית להפעלה ממונעת נבע בעיקר מהתקדמות טכנולוגית. חברה לייצור תמסורות המציאה את הדגם הידני של המלגזה כדי לייעל את התנועה של חלפים, חלקים וכלים כבדים.כבר מתחילת המאה הקודמת היה ברור כי ניתן לנצל את היכולות של המלגזה לשימושים רבים:
  • תפעול שוטף של מפעלי ייצור
  • העברת מטענים לוגיסטיים כבדים
  • שימוש בסדנאות עבודה
  • סידור וארגון מחסנים
  • פריקת ציוד בנמלים

בהמשך הצליחה המלגזה להשתלב גם בתחומים אחרים והקפיצה המשמעותית התרחשה עם הוספת מנוע המופעל באמצעות גז פחמימני, בנזין או דיזל. אפשרות אחרת הקיימת כיום היא להעדיף מלגזה עם מנוע חשמלי הנחשב ידידותי לסביבה, אקולוגי וחסכוני.
 

האם המעבר למנוע משפר את השליטה במלגזה?

 
שיקולים כלכליים ופונקציונאליים מניעים תהליכים רבים בתחומי התעשייה והמסחר. יחד עם זאת, יש לזכור כי לא תמיד המעבר לטכנולוגיה מתקדמת אכן מלווה בשיפור הביצועים. במקרה של מלגזה ניתן להצביע על שורה ארוכה של יכולות וקיבולות שלא היו קיימות בעבר. במילים אחרות, המעבר מהפעלה ידנית להפעלה באמצעות מנוע אכן הביאה איתה יתרונות רבים. המלגזה המודרנית מאופיינת ביכולת העמסה של 1-5 טון וברמה בטיחותית ללא פשרות.

בנוסף לשליטה על העלאת והנמכת זרועות הפלדה אותה ניתן להשיג גם במלזגה ידנית וגם במלגזה ממונעת, יש דגמים בהם המפעיל יכול לשלוט על השיפוע של הזרועות. התוצאה היא אפשרות לעבודה במישור לא מאוזן. מעבר לכך, מלגזות שבהן חלקי אחיזה לטיפול בחבית מאפשרות שליטה בצבתים ובמקרים מסוימים יש מלזגות המצוידות בזרוע עגולה מפלדה במקום שתי זרועות פלדה שטוחות. מפרט טכני כזה לא היה אפשר עם הדגמים הידניים של המלזגה ולכן הוא זוכה להצלחה בדגמים הממונעים והחשמליים.
 

עוד מוקדם להספיד את הדגם הידני

 
על אף כל האמור לעיל, סביר להניח שעוד מוקדם להספיד את הדגם הידני של המלגזה המסורתית. ראשית, ניתן לשלב אותה במערכת ציוד מכני הנדסי של המפעל או הארגון. הפעלת המלגזה בטיחותית לחלוטין והיא משמשת לצרכים רבים. שנית, עלות המלזגה נמוכה ביחס לדגמים החדשים והיא אינה דורשת השקעה כספית גדולה.

מי שרוצה לנצל את היכולות של כל דגמי המלגזות מוזמן ליצור קשר עם חברת חזני יוסף בע"מ. אנו מספקים שירותי מכירה, תיקון, שיפוץ ושדרוג מלגזות ועומדים לרשותכם בכל שאלה.